Oto lista najczęściej zadawanych pytań. Jeżeli nie ma tu odpowiedzi na Twoje pytanie skontaktuj się z nami.
Co to jest psychoterapia?
Na czym polega psychoterapia?
Czego obawiamy się idąc do psychoterapeuty?
Czym różnią się: psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?
Chociaż wydaje się, ze te zawody są bardzo zbliżone, istnieją istotne różnice w wykształceniu i kompetencjach.
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia wyższe (medyczne, społeczne lub humanistyczne), oraz co najmniej 4-letnie szkolenie z zakresu psychoterapii, teoretyczne i praktyczne, obejmujące własną terapię, praktykę pod superwizją, staż kliniczny i przedmioty specyficzne dla psychoterapii. Osoba ta zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych, problemów emocjonalnych, pomocą w trudnych sytuacjach życiowych, ale także rozwojem osobowości.
Psycholog to osoba, która ukończyła kierunkowe wyższe studia z tytułem magistra i posiada teoretyczną wiedzę o psychologii jako nauce, w tym o rozwoju osobowości, różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych i sposobach ich leczenia. Osoba w tym zawodzie jest przygotowana do przeprowadzania diagnozy (z użyciem różnych narzędzi i metod, w tym testów), a także udzielania pomocy, takiej jak: poradnictwo psychologiczne, zawodowe, rodzinne czy orzecznictwo. Samo ukończenie studiów psychologicznych nie jest dostatecznym przygotowaniem do prowadzenia terapii. Jest to możliwe dopiero po przejściu całościowego specjalistycznego szkolenia.
Psychiatra natomiast to lekarz, ze specjalizacją z zakresu psychiatrii. Przedmiotem jego działalności jest rozpoznawanie i leczenie zaburzeń psychicznych, za pomocą farmakoterapii i elementów pomocy psychologicznej.